Samochody ciężarowe są wykorzystywane do transportu różnych przedmiotów. Auta tego typu wyposaża się w pojemne naczepy o dużym udźwigu. Intensywna eksploatacja może jednak sprawić, że z czasem dojdzie do uszkodzenia samochodu ciężarowego. Jakie są najczęstsze usterki takich pojazdów?
1. Awaria układu elektrycznego w samochodzie ciężarowym
Współczesne samochody, również te ciężarowe, są wyposażone w coraz większą liczbę instalacji elektrycznych. To właśnie one są jednymi z elementów najczęściej ulegających awariom. Naprawa tych systemów jest skomplikowana – oprócz tradycyjnych narzędzi konieczne jest dysponowanie specjalnym oprogramowaniem. Z tego powodu w razie wystąpienia takiej awarii warto skorzystać z pomocy specjalisty.
Problemy z elektryką w samochodzie ciężarowym mogą całkowicie uniemożliwić jazdę, mimo że wszystkie inne elementy pojazdu są w odpowiednim stanie i teoretycznie byłby on w stanie ruszyć. Usterki tego typu można wykryć po podłączeniu pojazdu do specjalnego komputera diagnostycznego.
2. Uszkodzenia opon w samochodach ciężarowych
Samochody ciężarowe są wyposażone w duże opony. Takie ogumienie jest znacznie większe i bardziej odporne na nacisk niż to wykorzystywane w autach osobowych, jednak niekiedy ulega uszkodzeniom. W takiej sytuacji konieczna jest zmiana opony na nowy egzemplarz. Kierowcy samochodów ciężarowych zwykle wożą ze sobą zapasowe ogumienie, co pozwala uniknąć przestojów w trakcie jazdy. Trzeba jednak pamiętać, że opony tego typu są ciężkie, dlatego do ich wymiany potrzebne są odpowiednie narzędzia.
Do uszkodzenia opony może dojść nie tylko w przypadku kontaktu z ostrym przedmiotem leżącym na drodze. Często przyczyną takiej usterki jest korzystanie ze zużytego ogumienia, które nie powinno być już eksploatowane. Podczas sezonowych wymian warto zwrócić uwagę na stan opon, zwłaszcza jeśli samochód każdego dnia pokonuje setki kilometrów.
3. Rozładowanie akumulatora w samochodzie ciężarowym
Rozładowany akumulator jest dość powszechnym problemem bez względu na typ auta. Najczęściej pojawia się on w sytuacji, gdy kierowca zostawi włączone światła na co najmniej kilka godzin. Gdy dojdzie do rozładowania akumulatora, wystarczy go ponownie naładować, choć często trwa to dość długo.
4. Awaria silnika w samochodzie ciężarowym
Znacznie poważniejszym problemem jest awaria silnika w samochodzie ciężarowym. Silnik jest jednym z najbardziej skomplikowanych i najdroższych elementów w całym pojeździe. Najczęściej do jego uszkodzenia dochodzi w wyniku nieprawidłowej eksploatacji lub braku regularnej kontroli stanu samochodu. Trzeba bowiem pamiętać, że w silniku znajduje się olej, który wymaga okresowego wymieniania, zwłaszcza gdy pojazd pokonuje setki kilometrów każdego dnia.
Samochody ciężarowe są bardziej narażone na eksploatację niż pojazdy osobowe. Z tego powodu po każdej dłuższej trasie warto upewnić się, że poziom oleju i jego jakość są zgodne z przyjętymi normami.
5. Awaria układu hamulcowego w samochodzie ciężarowym
Układ hamulcowy jest jednym z najważniejszych elementów każdego pojazdu. Musi być w pełni sprawny, by zachować bezpieczeństwo podczas jazdy. Pod wpływem intensywnej eksploatacji z czasem dochodzi do zużycia poszczególnych elementów tej instalacji. Popularnym problemem jest rozszczelnienie układu, które w skrajnym przypadku prowadzi do zablokowania kół.
Warto również pamiętać o tym, że w samochodach ciężarowych znajdują się też klocki i tarcze hamulcowe. Elementy te należy wymieniać nawet kilka razy w roku, w zależności od pokonywanych dystansów.
Jak poradzić sobie z awarią samochodu ciężarowego?
Samochody ciężarowe nie mogą być naprawiane w dowolnym warsztacie. Aby możliwe było usunięcie awarii w obrębie takich pojazdów, konieczne jest dysponowanie odpowiednią infrastrukturą. Z tego powodu wszelkie naprawy wykonuje się w profesjonalnych serwisach ciężarówek. W takich miejscach istnieją odpowiednio duże podnośniki i kanały. Warsztaty te magazynują także specjalne części do ciężarówek, dzięki czemu mogą wykonać wiele napraw w popularnych modelach TIR-ów od ręki.
Szybka reakcja na awarię samochodu ciężarowego
Niektóre usterki na początku nie powodują dużych problemów. Zwykle objawiają się pogorszeniem komfortu jazdy lub osiągów samochodu. Trzeba jednak wiedzieć, że brak reakcji na pojawiające się problemy może spowodować pogorszenie stanu samochodu. Skutkuje to podniesieniem kosztu niezbędnych napraw, a także zagrożeniem dla kierowców i innych uczestników ruchu.
Samochody ciężarowe są duże, ciężkie i narażone na intensywną eksploatację niemal każdego dnia. Z tego powodu po zauważeniu jakichkolwiek nieprawidłowości warto od razu odstawić je do profesjonalnego serwisu, by nie doprowadzić do poważniejszych usterek.
Szukasz sprawdzonego serwisu samochodów ciężarowych? Zapraszamy!