Serwis aut ciężarowych to miejsce często odwiedzane przez właścicieli firm transportowych. Takie warsztaty są wyposażone w nieco inny sprzęt niż ten, który można zobaczyć w niewielkich warsztatach samochodowych. Jakie są najważniejsze cechy dobrego serwisu tego typu?
1. Doświadczenie serwisu aut ciężarowych
Obecność na rynku od co najmniej kilku lat jest ogromnym atutem. Wprawdzie można znaleźć serwisy aut ciężarowych bez dużego doświadczenia, które świadczą usługi na wysokim poziomie, zwykle jednak dłuższa obecność w branży daje pewność, że usługi wykonane przez pracowników warsztatu spełnią Twoje oczekiwania. Wraz z doświadczeniem zwiększa się także liczba opinii na temat działalności danej firmy, które można łatwo znaleźć w internecie. Zapoznanie się z wypowiedziami innych klientów na temat jakości usług może pomóc w podjęciu odpowiedniej decyzji.
To może Cię zainteresować: Potrzebujesz holować TIR-a? Sprawdź najważniejsze zasady
2. Renoma warsztatu samochodów ciężarowych
Warto współpracować z serwisem aut ciężarowych, który cieszy się dobrą renomą. Wiele osób podejmuje współpracę z daną firmą po zapoznaniu się z opiniami na jej temat, a także poleceniami innych przedsiębiorców z branży.
Dobre warsztaty samochodowe często oferują też gwarancję na swoje usługi. Czas, jaki obejmuje, w dużej mierze zależy od zakresu przeprowadzonych prac. To rozwiązanie, które poniekąd stanowi zapewnienie o skuteczności przeprowadzonych prac serwisowych i stanowi zabezpieczenie na kolejne miesiące.
3. Wyposażenie warsztatu samochodów ciężarowych
W warsztacie samochodów ciężarowych muszą znaleźć się odpowiednie urządzenia, które pozwolą na wygodną pracę z tak dużymi pojazdami. Jakość wyposażenia wpływa na wygodę i bezpieczeństwo pracy. W warsztatach powinny być dostępne takie narzędzia, jak podnośnik, wyważarka ciężarowa, montażownica, testery, urządzenia diagnostyczne, spawarki czy prasy.
Warto wybierać warsztaty, które dbają o rozwój. Na rynku pojawia się bowiem coraz więcej urządzeń wyposażonych w innowacyjne funkcje, które pozwalają na usprawnienie napraw. Wśród nich warto wyróżnić przede wszystkim specjalne komputery diagnostyczne i testery do elektroniki pojazdowej. Umożliwiają one szybkie zdiagnozowanie usterek bez konieczności rozkładania pojazdu na części.
4. Jakość części stosowanych do naprawy aut ciężarowych
W warsztatach samochodów ciężarowych korzysta się z różnych części. W niektórych punktach pracownicy mogą zaproponować zastosowanie jakościowych zamienników. To doskonały sposób na ograniczenie kosztów, jednocześnie ciesząc się sprawnym działaniem pojazdu przez kolejne miesiące. Podzespoły do aut ciężarowych potrafią być bowiem bardzo drogie. Dla przykładu, silniki o takich pojazdów kosztują nawet ponad 20 tysięcy złotych.
Czytaj również: Wymiana, regeneracja czy naprawa silnika w ciężarówce – które rozwiązanie wybrać? Podpowiadamy
5. Terminy realizacji usług w warsztacie samochodów ciężarowych
Czasowe wyłączenie pojazdu z eksploatacji z powodu awarii to dla przedsiębiorstwa wymierna strata. Aby ją zminimalizować, warto znaleźć taki serwis ciężarówek, który stałym klientom oferuje realizację napraw w krótkich terminach, poza kolejką.
Właścicielom firm transportowych i innych przedsiębiorstw korzystających z samochodów ciężarowych zwykle zależy na czasie. Przestoje w pracy firmy potrafią być bowiem kosztowne. Dobrym pomysłem jest współpraca z warsztatem, który zapewnia stałym klientom preferencyjne terminy. Często dobre punkty mają napięty grafik, co może jednak wskazywać na jakość świadczonych przez nie usług. Właściciele firm transportowych często podejmują dłuższą współpracę z serwisem, dzięki czemu mogą liczyć na nieco korzystniejsze warunki realizacji usług.
Zobacz również: Samochód ciężarowy – 5 najczęstszych awarii i jak sobie z nimi poradzić
6. Komunikacja pracowników serwisu samochodów dostawczych z klientem
W serwisie samochodów dostawczych i ciężarowych powinni pracować ludzie z odpowiednimi zdolnościami komunikacyjnymi. W dobrym warsztacie jeszcze przed wykonaniem naprawy uzyskasz jej szczegóły oraz wycenę. Jeśli w trakcie naprawy okaże się, że usterka jest poważniejsza, firma skontaktuje się z Tobą i uprzedzi o wyższych niż planowane wcześniej kosztach. W takich miejscach często można także dopytać, jak uniknąć podobnych awarii w przyszłości. Pracownicy warsztatu powinni być uprzejmi i spokojnie tłumaczyć klientowi nurtujące go kwestie.
7. Cena usług w warsztacie samochodowych
Najniższe ceny często wskazują na słabą jakość usług świadczonych przez dany serwis samochodów ciężarowych. Z tego powodu znacznie lepszym i bezpieczniejszym pomysłem jest wybieranie firm z co najmniej średniej półki cenowej. Roboczogodzina w takim warsztacie kosztuje zwykle około 200 zł. Osobno płaci się zwykle za diagnostykę czy takie usługi jak holowanie.
8. Dostępność części zamiennych
Warsztat samochodów ciężarowych powinien mieć jak najlepszy dostęp do części zamiennych. Sprowadzanie ich do producenta bywa czasochłonne. Dobrym pomysłem jest korzystanie z usług firm, które dysponują własnym magazynem z częściami. Dzięki temu wiele elementów jest dostępnych od ręki, co znacznie przyspiesza proces naprawy. Szukasz sprawdzonego serwisu aut ciężarowych z gwarancją na usługi? Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i kontaktu z naszym specjalistą!